Placering. Original Sokos Hotel Vaakuna Kouvola ligger i centrum af Kouvola tæt på Kouvola Central Church, Poikilo - The Kouvola Art Museum og Mielakka Ski Center. Af interessepunkter i nærheden kan også nævnes Tykkimaki Amusement Park.
Hotelfaciliteter. Spisemuligheder på Original Sokos Hotel Vaakuna Kouvola omfatter 2 restauranter. En bar/lounge er åben og har drikkevarer. Der tilbydes roomservice. Hver morgen serveres gratis morgenmadsbuffet. Fritidsfaciliteter omfatter 3 spabade. På stedet findes også en sauna og et fitnessrum. Der er gratis trådløs internetadgang i fællesarealerne. Dette hotel i Kouvola har et areal til arrangementer på 419 kvadratmeter, der består af konferencelokaler og mødelokaler. Der er mulighed for gæsteparkering mod et tillægsgebyr. Yderligere faciliteter på hotellet omfatter en tagterrasse, vaskeri og en elevator. Dette hotel har afmærkede områder til rygning.
Gæsteværelser. Værelserne på Original Sokos Hotel Vaakuna Kouvola har aircondition, minibar og pengeskab. Kablet og trådløs internetforbindelse er gratis. Gæsteværelserne har gratis aviser. Fjernsynet har betalingsfilm. Værelserne har også strygejern/strygebræt. Der tilbydes aftæpning til natten.
Guestroom
OBS: Det er hotellets eller hotelkædens ansvar af de viste fotografier og beskrivelse af hotellet er korrekt. DRG Den Danske rejsegruppe kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle mangler.