Placering. Hotel De Nantes ligger i centrum af Paris og er i gåafstand fra Montparnasse Museum og Tour Montparnasse. Interessepunkter i nærheden er bl. a. Louvre-museet og Notre Dame Katedral.
Hotelfaciliteter. Dette hotel serverer morgenmadsbuffet hver morgen (mod tillægsgebyr). Hotel De Nantes har en flersproget medarbejderstab, hjælp med udflugter/billetter og vaskeri. Gratis trådløs internetadgang er til rådighed i fællesarealerne og dette hotel har en computerstation. Yderligere faciliteter på hotellet omfatter en elevator. Receptionen er åben døgnet rundt. Dette er et røgfrit hotel.
Gæsteværelser. De 28 værelser på Hotel De Nantes har hårtørrer. Badeværelserne har badekar eller bruser. Trådløs internetadgang er gratis. Ud over skrivebord har gæsteværelserne også telefon med direkte linje. Fjernsynet har satellitkanaler. Gæsterne kan anmode om strygejern/strygebræt.
Dette hotel har modtaget sin officielle stjernevurdering fra ATOUT France, det franske agentur for turismeudvikling.
Bemærkninger og tillægsgebyrer:
Parkering på stedet er ikke muligt.
Medmindre andet er angivet, er omkostningerne nedenfor ikke inkluderet i den samlede pris for værelset. Hvis de ikke er inkluderet i værelsesprisen, vil de blive opkrævet ved indtjekning eller udtjekning. Omkostningerne kan variere baseret på for eksempel opholdets længde eller værelsestypen, der reserveres. Dette overnatningssted har informeret os om, at de vil opkræve dig for følgende:
Byen pålægger en skat: EUR 0.78 pr. person pr. nat
Vi har medtaget alle tillægsgebyrer, som hotellet har oplyst. Tillægsgebyrerne kan dog variere, for eksempel alt efter opholdets længde og værelsestypen.
Følgende tillægsgebyrer og deposita bliver opkrævet af hotellet, når servicen bruges eller ved ind- eller udtjekning.
Tillægsgebyr for morgenmad: EUR 10 pr. person (cirkabeløb)
Ovenstående liste er ikke udtømmende. Tillægsgebyrer og deposita inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.
Reception
OBS: Det er hotellets eller hotelkædens ansvar af de viste fotografier og beskrivelse af hotellet er korrekt. DRG Den Danske rejsegruppe kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle mangler.