Placering. Park Inn by Radisson Shannon Airport ligger i Shannon og er tæt på lufthavnen og tæt på Shannon Golfklub og Skycourt Shopping Centre. Andre interessepunkter i omegnen er bl. a. Bunratty Castle and Folk Park.
Hotelfaciliteter. Restauranten på Park Inn by Radisson Shannon Airport serverer morgenmad, frokost og middag. En bar/lounge er åben og har drikkevarer. Der tilbydes roomservice døgnet rundt. Dette hotel serverer morgenmadsbuffet hver morgen (mod tillægsgebyr). Fritidsfaciliteter omfatter et fitnessrum og et dampbad. Dette 3-stjernede hotel har et forretningscenter. Der er trådløs internetadgang (tillægsgebyr) i fællesarealerne. Dette hotel i Shannon har 7 mødelokaler. Der er mulighed for gæsteparkering mod et tillægsgebyr.
Gæsteværelser. De 114 værelser på Park Inn by Radisson Shannon Airport har kaffe-/temaskine og gratis aviser. Badeværelserne har en kombination af bruser/badekar, gratis toiletartikler og hårtørrer. Trådløs internetadgang er tilgængelig mod et tillægsgebyr. Ud over skrivebord har gæsteværelserne også telefon. Der er satellit-tv. Værelserne har også strygejern/strygebræt. Rengøring tilbydes dagligt, og gæsterne kan anmode om køleskab.
Officiel bedømmelse fra Failte Ireland i Irland Failte Ireland tildeler en officiel stjernebedømmelse til indkvarteringsmuligheder i Irland. Denne indkvarteringsmulighed af typen Hotel er bedømt med 3 stjerner.
Bemærkninger og tillægsgebyrer:
Børn, der er 12 år eller derunder, kan bo gratis på samme værelse som deres forældre eller værger, hvis de eksisterende sengepladser benyttes.
Følgende tillægsgebyrer og deposita bliver opkrævet af hotellet, når servicen bruges eller ved ind- eller udtjekning.
Tillægsgebyr for morgenmad: mellem EUR 6.95 og EUR 9.95 pr. person (omtrentlige priser)
Tillægsgebyr for internet via kabel i alle fællesområder: EUR 3.50 (for 24 timer, priserne kan variere)
Tillægsgebyr for almindelig parkering: EUR 5 pr. nat
Ovenstående liste er ikke udtømmende. Tillægsgebyrer og deposita inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.
Fitness Facility
OBS: Det er hotellets eller hotelkædens ansvar af de viste fotografier og beskrivelse af hotellet er korrekt. DRG Den Danske rejsegruppe kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle mangler.