Placering. Golden Tulip Central Molitor ligger i centrum af Luxembourg, er tæt på lufthavnen og tæt på Sacre Coeur-kirken, Luxembourg Rådhus og Hotel de la Chambre. Interessepunkter i nærheden er bl. a. Notre-Dame Cathedral og Storhertugpaladset.
Hotelfaciliteter. Golden Tulip Central Molitor har en bar/lounge og en snackbar/deli. Der tilbydes roomservice i et begrænset antal timer. Hver morgen serveres gratis morgenmadsbuffet. Dette 4-stjernede hotel har et døgnåbent forretningscenter og tilbyder et møde-/konferencelokale. Gratis trådløs og kablet internet er til rådighed i fællesarealerne og dette hotel har en computerstation. Dette hotel i Luxembourg har et areal til arrangementer på 35 kvadratmeter. Andre faciliteter på dette hotel i Art Deco-stil omfatter en flersproget medarbejderstab, hjælp med udflugter/billetter og gavebutik/aviskiosk. Dette er et røgfrit hotel. En komplet renovation af dette hotel blev fuldført i november 2013.
Gæsteværelser. De 36 værelser på Golden Tulip Central Molitor har minibar og kaffe-/temaskine. Sengene redes med premium-sengetøj. Badeværelserne har en kombination af bruser/badekar, gratis toiletartikler og hårtørrer. Kablet og trådløs internetforbindelse er gratis. Ud over skrivebord og pengeskab har gæsteværelserne også telefon med direkte linje. 21-tommers LCD-tv har premium-kabelkanaler, gratis filmkanaler og betalingsfilm. Værelserne har også loftsventilator, mørklægningsgardiner og strygejern/strygebræt. Rengøring tilbydes dagligt, og gæsterne kan anmode om allergivenligt sengetøj.
Bemærkninger og tillægsgebyrer:
Den samlede pris inkluderer et feriestedsgebyr.
Minimumsalderen for indtjekning under det amerikanske Spring Break er 18 år.
Kun registrerede gæster kan opholde sig på værelserne.
Følgende tillægsgebyrer og deposita bliver opkrævet af hotellet, når servicen bruges eller ved ind- eller udtjekning.
Tillægsgebyr for almindelig parkering: EUR 14 pr. dag
Ovenstående liste er ikke udtømmende. Tillægsgebyrer og deposita inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.
Meeting Facility
OBS: Det er hotellets eller hotelkædens ansvar af de viste fotografier og beskrivelse af hotellet er korrekt. DRG Den Danske rejsegruppe kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle mangler.