Placering. Hotel South Beach Resort ligger på stranden i Dar Es Salaam, og der er lokale attraktioner såsom Dar-es-Salaam Zoo, Kivukoni Fish Market og Port of Dar es Salaam. Andre interessepunkter er Zanzibar Færgeterminal og Tanzanias Nationalmuseum.
Hotelfaciliteter. Restauranten på Hotel South Beach Resort serverer morgenmad, frokost og middag. En strandbar er åben og har drikkevarer. Der tilbydes roomservice i et begrænset antal timer. Dette hotel serverer kontinental morgenmad hver morgen (mod tillægsgebyr). Fritidsfaciliteter omfatter en udendørs pool og et spabad. Der er trådløs internetadgang (tillægsgebyr) i fællesarealerne. Dette hotel i Dar Es Salaam har et areal til arrangementer, der består af et konferencecenter og konference-/mødelokaler. Mod et tillægsgebyr inkluder busservices en lufthavnsbus tur/retur (døgnet rundt), områdebus, bus til forlystelsespark og bus til færgeterminal. Bryllupsfaciliteter og hjælp med udflugter/billetter er til rådighed. Yderligere faciliteter på hotellet omfatter en flersproget medarbejderstab, en have og et picnicområde.
Gæsteværelser. De 36 værelser med aircondition på Hotel South Beach Resort har kaffe-/temaskine og gratis mineralvand. Der er adgang til værelserne via udendørs korridorer. Alle værelserne har møblerede balkoner. Badeværelserne har gratis toiletartikler. Ud over skrivebord og pengeskab har gæsteværelserne også telefon. Fjernsynet har premium-kabelkanaler og gratis filmkanaler. Der er også loftsventilator og mørklægningsgardiner. Rengøring tilbydes dagligt, og gæsterne kan anmode om hårtørrer.
Bemærkninger og tillægsgebyrer:
Den samlede pris inkluderer et feriestedsgebyr.
Børn, der er 4 år eller derunder, kan bo gratis på samme værelse som deres forældre eller værger, hvis de eksisterende sengepladser benyttes.
Kun registrerede gæster kan opholde sig på værelserne.
Følgende tillægsgebyrer og deposita bliver opkrævet af hotellet, når servicen bruges eller ved ind- eller udtjekning.
Tillægsgebyr for trådløst internet på værelset: USD 5 pr. dag (priserne kan variere)
Tillægsgebyr for trådløst internet i alle fællesområder: USD 5 pr. dag (priserne kan variere)
Tillægsgebyr for lufthavnsbus: USD 25 pr. person (enkelt)
Betaling med kreditkort på stedet er underlagt et tillægsgebyr.
Ovenstående liste er ikke udtømmende. Tillægsgebyrer og deposita inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.
Exterior
OBS: Det er hotellets eller hotelkædens ansvar af de viste fotografier og beskrivelse af hotellet er korrekt. DRG Den Danske rejsegruppe kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle mangler.