Placering. Dolce Villa Hotel ligger i Prag og er tæt på lufthavnen og tæt på Letohrádek Hvězda, Strahov Kloster og Ladronka Park. Interessepunkter i nærheden er bl. a. Sejrspladsen og Loreta Kloster og Skatkammer.
Hotelfaciliteter. Spisemuligheder på Dolce Villa Hotel omfatter 2 restauranter. En bar/lounge er åben og har drikkevarer. Der tilbydes roomservice. Dette hotel serverer gratis varm og kold morgenmadsbuffet. Gæsterne kan nyde en gratis aftenarrangement på udvalgte dage. Spafaciliteter omfatter massage-/behandlingsrum, ansigtsbehandlinger og kropsbehandlinger. Dette 4-stjernede hotel tilbyder mindre mødelokaler og limousine- eller luksusbilservice. Der er gratis trådløs og kablet internet til rådighed i fællesarealerne. Dette hotel i Prag har et areal til arrangementer på 84 kvadratmeter, der består af konference-/mødelokaler. Hotellet har en afhentningsservice fra togstationen, der er gratis. Bryllupsfaciliteter og hjælp med udflugter/billetter er til rådighed. Parkering er gratis for gæster. Yderligere faciliteter på hotellet omfatter havegrill, en flersproget medarbejderstab og hurtig indtjekning. Der kan tilbydes forlænget parkeringsmulighed til gæster efter udtjekning (ekstragebyr). Dette hotel har afmærkede områder til rygning.
Gæsteværelser. De 27 værelser på Dolce Villa Hotel har minibar og pengeskab. Badeværelserne har bruser, gratis toiletartikler og hårtørrer. Kablet internetadgang er gratis. Ud over skrivebord har gæsteværelserne også telefon med direkte linje. Der er satellit-tv. Rengøring tilbydes dagligt, og gæsterne kan anmode om massage på værelset.
Bemærkninger og tillægsgebyrer:
Den samlede pris inkluderer et feriestedsgebyr.
Følgende tillægsgebyrer og deposita bliver opkrævet af hotellet, når servicen bruges eller ved ind- eller udtjekning.
Tillægsgebyr for kæledyr: EUR 10 pr. nat
Ovenstående liste er ikke udtømmende. Tillægsgebyrer og deposita inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.
Hotel Bar
OBS: Det er hotellets eller hotelkædens ansvar af de viste fotografier og beskrivelse af hotellet er korrekt. DRG Den Danske rejsegruppe kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle mangler.