Placering. Orient Express Hotel ligger i centrum af Istanbul og er i gåafstand fra Cagaloglu Hamami og Istanbul Arkæologiske Museum. Interessepunkter i nærheden er bl. a. Topkapi-paladset og Basilica Cistern.
Hotelfaciliteter. Restauranten på Orient Express Hotel serverer frokost og middag. En bar/lounge er åben og har drikkevarer. Der tilbydes roomservice i et begrænset antal timer. Dette hotel serverer gratis morgenmadsbuffet. Fritidsfaciliteter omfatter en indendørs pool. Der er gratis trådløs internetadgang i fællesarealerne. Mod et tillægsgebyr tilbyder hotellet en lufthavnsbus tur/retur (efter anmodning). Concierge-tjenester og hjælp med udflugter/billetter er til rådighed. Yderligere faciliteter på hotellet omfatter en terrasse, en flersproget medarbejderstab og vaskeri. En komplet renovation af dette hotel blev fuldført i marts 2011.
Gæsteværelser. De 54 værelser med aircondition på Orient Express Hotel har kaffe-/temaskine og gratis mineralvand. Badeværelserne har badekar eller bruser, hjemmesko, gratis toiletartikler og hårtørrer. Trådløs internetadgang er gratis. Ud over pengeskab har gæsteværelserne også telefon med direkte linje. LCD-tv har satellitkanaler. Rengøring tilbydes dagligt, og gæsterne kan anmode om strygejern/strygebræt.
Bemærkninger og tillægsgebyrer:
Dette hotel tilbyder transport fra lufthavn (tillægsgebyrer kan forekomme). Gæsterne skal kontakte hotellet med ankomstdetaljerne inden afrejse ved hjælp af oplysningerne på reservationsbekræftelsen.
Parkering på stedet er ikke muligt.
Ingen kæledyr, heller ikke brugshunde, såsom førerhunde, er tilladte på hotellet.
Følgende tillægsgebyrer og deposita bliver opkrævet af hotellet, når servicen bruges eller ved ind- eller udtjekning.
Tillægsgebyr for tidlig indtjekning: EUR 100
Tillægsgebyr for sen udtjekning: EUR 100
Ovenstående liste er ikke udtømmende. Tillægsgebyrer og deposita inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.
Dining
OBS: Det er hotellets eller hotelkædens ansvar af de viste fotografier og beskrivelse af hotellet er korrekt. DRG Den Danske rejsegruppe kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle mangler.