Placering. Amsterdam Court Hotel ligger i centrum af New York. dette hotel er egnet til forretningsfolk og ligger i gåafstand fra Circle in the Square Theater, Broadway og Ed Sullivan Theater. Interessepunkter i nærheden er bl. a. Rockefeller Center og Times Square.
Hotelfaciliteter. Amsterdam Court Hotel har en restaurant og en bar/lounge. Der tilbydes roomservice. Dette 3-stjernede hotel har et forretningscenter. Der er trådløs internetadgang (tillægsgebyr) i fællesarealerne. Concierge-tjenester og hjælp med udflugter/billetter er til rådighed. Yderligere faciliteter på hotellet omfatter en flersproget medarbejderstab, kaffe i lobbyen og gratis aviser i lobbyen. Dette er et røgfrit hotel.
Gæsteværelser. De 136 værelser med aircondition på Amsterdam Court Hotel har pengeskab og gratis aviser. Sengene redes med dundyner og premium-sengetøj. Badeværelserne har hårtørrer. Trådløs internetadgang er tilgængelig mod et tillægsgebyr. Gæsteværelserne har telefon. Fjernsynet har kabelkanaler og betalingsfilm. Værelserne har også strygejern/strygebræt. Rengøring tilbydes dagligt, og gæsterne kan anmode om køleskab.
Bemærkninger og tillægsgebyrer:
Børn, der er 12 år eller derunder, kan bo gratis på samme værelse som deres forældre eller værger, hvis de eksisterende sengepladser benyttes.
Parkering på stedet er ikke muligt.
Følgende tillægsgebyrer og deposita bliver opkrævet af hotellet, når servicen bruges eller ved ind- eller udtjekning.
Tillægsgebyr for internet via kabel på værelset: USD 14.95 (for 24 timer, priserne kan variere)
Tillægsgebyr for trådløst internet i alle fællesområder: USD 14.95 (for 24 timer, priserne kan variere)
Tillægsgebyr for almindelig parkering: USD 20 pr. dag
Tillægsgebyr for almindelig parkering af større køretøjer: USD 25 pr. dag
Tillægsgebyr for køleskab: USD 30 pr. nat
Tillægsgebyr for ekstra seng: USD 20 pr. nat
Ovenstående liste er ikke udtømmende. Tillægsgebyrer og deposita inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.
Restaurant
OBS: Det er hotellets eller hotelkædens ansvar af de viste fotografier og beskrivelse af hotellet er korrekt. DRG Den Danske rejsegruppe kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle mangler.